Krakowskie muzea od A do Z

Muzeum Narodowe w Krakowie m 12 oddziałów:

 • 1. Gmach Główny, al. 3 maja 1; wystawy stałe: Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Galeria „Broń i Barwa w Polsce”, Galeria Rzemiosła Artystycznego
 • 2. Sukiennice, Rynek Główny 3; wystawy stałe: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
 • 3. Muzeum Czapskich, ul Piłsudskiego 12; wystawy stałe: Zbiór starych druków i rękopisów, Gabinet numizmatyczny
 • 4. Pawilon Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, Muzeum biograficzne Józefa Czapskiego
 • 5. Dom Matejki, ul. Floriańska 41, Muzeum biograficzne Jana Matejki
 • 6. Kamienica Szołayskich, plac Szczepański 9; wystawy czasowe
 • 7. Muzeum Czartoryskich, ul. Pijarska 8, OBECNIE W REMONCIE; Dama z Gronostajem jest eksponowana na Wawelu
 • 8. Biblioteka XX. Czartoryskich, ul. św. Marka 17, kolekcja rękopisów
 • 9. Dom Mehoffera, ul. Krupnicza 26, Muzeum biograficzne Józefa Mehoffera
 • 10. Pałac Ciołka, ul. Kanonicza 17, wystawy stałe: Galeria Sztuki Dawnej Polski. XII – XVIII wiek, Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”, Kraków na wyciągnięcie ręki
 • 11. Europeum, ul. Sikorskiego 6, Ekspozycja sztuki europejskiej w budynku starego Spichlerza prezentuje wybitne dzieła malarstwa i rzeźby zachodnioeuropejskiej
 • 12. Muzeum Szymanowskiego, POZA KRAKOWEM 🙂
  ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane; Muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma 16 oddziałów:

Zamek Królewski na Wawelu,  Wawel 5, posiada 5 wystaw stałych:

… oraz 3 trasy sezonowe:

Katedra Wawelska – wstęp jest bezpłatny!

dodatkowo płatnie można zwiedzić:

Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, kaplice: Wazów, Potockich, Świętokrzyskiej i Zofii oraz Muzeum Katedralne.

Muzeum Archeologiczne, ul. Poselska 3, wystawy stałe: Dzieje Rynku Krakowskiego i kościoła św. Wojciecha, Garncarstwo prahistoryczne, Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera, Bogowie starożytnego Egiptu, Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ulica Lipowa 4

Pałac Sztuki w Krakowie, pl. Szczepański 4

 

 

 

 

Zamek Królewski na Wawelu cz.1 – Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Od wieków nad Krakowem góruje wspaniały zamek, zbudowany na wzgórzu w zakolu Wisły. Miejsce to, można powiedzieć, że jest sercem historycznego ducha Polski. Tu znajduje się królewska nekropolia, tu od XII wieku rezydowali nasi władcy.

Najważniejsza nasza krakowska perła ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU, posiada 5 ekspozycji stałych, a jedną z nich są Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Trasa zwiedzania rozpoczyna się od kilku komnat wielkorządcy krakowskiego na parterze części zamku od strony ulicy Stradomskiej. Następnie renesansową klatką schodową udajemy się na drugie piętro, gdzie we wschodnim i północnym skrzydle mieści się reprezentacyjna część komnat. Zwiedzanie obejmuje między innymi: Salę Turniejową z fryzami turniejowymi na górnej części ścian, Salę Poselską ze słynnymi głowami w kasetonach stropu, Salę pod Planetami z fryzami spersonifikowanych planet, Salę pod Ptakami z namalowanymi ptakami i plafonami z stropie, Salę pod Orłem, który się nie zachował w oryginale, lecz został odtworzony w okresie międzywojennym, oraz Salę Senatorską, która była przeznaczona na salę posiedzeń senatu, a później nabrała funkcji balowo – widowiskowej. Oprócz sal można zwiedzić Kaplicę królewską zbudowaną dla Zygmunta III Wazy oraz tzw. Gabinet holenderski w wieży nazwanej jego imieniem.

W wyniku licznych pożarów, dewastacji, remontów czy przebudowań wiele komnat straciło swój oryginalny wystrój, który często próbowano odtworzyć, głównie w okresie międzywojennym.
Mimo tego na Wawelu zachowało się wiele zabytkowych elementów wyposażenia komnat, jak meble, arrasy, rzeźby czy obrazy, między innymi  bezcenne arrasy. Wszystkie te eksponaty pochodzą z różnych okresów w historii Polski i są niezwykle dokładnie konserwowane i pilnowane przez wielu pracowników muzeum oraz Straż Zamkową, którzy dbają, aby ogromne ilości polskich oraz zagranicznych gości nie wyrządziło szkody żadnemu elementowi zbiorów wawelskich.

Zwiedzanie innych części zamku obejmuje prywatne apartamenty królewskie, skarbiec koronny, zbrojownie, trasę „Wawel Zaginiony” obejmującą podziemia zamku z przedstawionymi pozostałościami pierwotnych zabudowań Wzgórza Wawelskiego z okresu około X i XI wieku oraz wystawę zbiorów pochodzących z Bliskiego Wschodu. Ale więcej o tym już nie długo.

Więcej informacji na temat Reprezentacyjnych Komnat Królewskich możesz znaleźć TUTAJ

Sukiennice – dawny supermarket

Budynek to wielka, XIII-wieczna hala handlowa stojąca na środku krakowskiego rynku głównego. Przebudowana w XVI wieku, kiedy to zyskała renesansową formę. Od 1879 pełnią funkcję reprezentacyjną. W okazałych salach na pierwszym piętrze powstał pierwszy odział Muzeum Narodowego. Obecnie znajduje się tam Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku.

Ekspozycja w Sukiennicach jest prezentowana w czterech salach:

 • Sala Bacciarellego: Oświecenie – ukazująca sztukę drugiej połowy XVIII i początku XIX stulecia,
 • Sala Michałowskiego: Romantyzm. W stronę sztuki narodowej – której problematyka skupia się na wątkach narodowych w sztuce,
 • Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii – prezentująca zagadnienia istotne dla nauczania akademickiego w drugiej połowie XIX wieku,
 • Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu – gromadząca dzieła, które zapowiadają sztukę Młodej Polski, eksponowane w Gmachu Głównym muzeum.

W muzeum organizowane są przeróżne wystawy czasowe, ale główną uwagę przyciąga ta stała, chyba najbardziej rozpoznawalna ze względu na prezentowane tam dzieła. Między innymi portrety, pejzaże, sceny rodzajowe i historyczne. W zależności od tematyki sal obrazy Jana Matejki, Artura Grottgera, Henryka Rodakowskiego, Józefa Chełmińskiego i wielu innych. Słynne obrazy, takie jak Portret Heleny Modrzejewskiej, Szał Uniesień czy Pochodnie Nerona, sprawiają, że uznawane jest za jedno z najważniejszych muzeów obrazów w kraju.

Od 2006 do 2010 rwał remont sal wystawienniczych, w czasie którego zbiory przeniesiono na Wawel. Teraz piękne, dobrze oświetlone, na światowym poziomie pomieszczenia zapraszają do zwiedzania mieszkańców Krakowa i wszystkich przyjezdnych.

Więcej informacji możesz znaleźć TUTAJ

Kraków Jana Matejki

– to jest miasto wielkiego malarza

Jan Matejko urodził się, mieszkał i umarł w Krakowie. Stał się symbolem tego miasta. Tu jego wątła postać przemykała zaułkami, tu powstawały jego monumentalne dzieła, o które teraz zdobią karty podręczników. Na jednej z najważniejszych ulic naszego miasta Floriańskiej, pod numerem 41 znajduje się Dom pod Trzema Pyskami, gdzie właśnie urodził był się nasz wielki mistrz pędzla 1838 roku, jako dziewiąte dziecko z jedenastu.

W domu rodzinnym Jana Matejki, przy ulicy Floriańskiej 41, mieści się stała ekspozycja poświęcona najwybitniejszemu polskiemu malarzowi, kolekcjonerowi, miłośnikowi zabytków, w szczególności Krakowa. Stara, krakowska kamienica jest miejscem, w którym urodził się, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko.

Dzięki zawiązanemu po śmierci artysty Towarzystwie jego imienia, możemy dziś oglądać blisko 6000 eksponatów – pamiątek po malarzu i jego rodzinie. Pierwszy raz niektóre przedmioty ze zbiorów można było zobaczyć na wystawie już w 1898 roku.

Oprócz stałej wystawy prezentującej kolekcje, malowidła, szkice czy rzeczy osobiste Matejki, w muzeum organizowane są wystawy czasowe, lekcje edukacyjne oraz małe, kameralne koncerty.

Muzeum, mimo że jest poświęcone wyłącznie Matejce i jego rodzinie, nie posiada najsłynniejszych dzieł malarza, których znaczną część można oglądać w muzeum w Sukiennicach, o którym jutro.

A  więcej informacji o historii i działalności muzeum możesz znaleźć na stronie TUTAJ

Fabryka Schindlera

W dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 mieści się stała wystawa „Kraków – czas okupacji 1939–1945”, którą otwarto w czerwcu 2010 roku. Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa.

Wojenną historię Deutsche Emailwarenfabrik – DEF – i postać jej właściciela Oskara Schindlera przypomniał w 1993 roku film Stevena Spielberga Lista Schindlera. Do dziś jest to miejsce odwiedzane przez turystów ze wszystkich krajów świata, pragnących osobiście znaleźć się tam, gdzie Oskar Schindler uratował ponad tysiąc osób. Jego postać oraz historie ocalonych przez niego krakowskich Żydów są przedstawione na wystawie jako część skomplikowanej wojennej historii miasta. O bohaterskim czynie Oskara Schindlera, przypomina jego gabinet, szczęśliwie zachowany w budynku administracyjnym fabryki, w którym znajduje się symboliczna „arka ocalonych” stworzona z tysięcy garnków przypominających te produkowane przez jego pracowników w czasie wojny.

W 45 przestrzeniach wystawienniczych przeszłość Krakowa została wykreowana w taki sposób, by każdy ze zwiedzających mógł bezpośrednio dotknąć historii, poczuć emocje mieszkańców miasta okresu wojny. Rozbudowane multimedia (30 interaktywnych stanowisk z monitorami dotykowymi, 70 ścieżek dźwiękowych, 15 wideoprojektorów), tworzą nowoczesną i atrakcyjną dla widza formę przekazu muzealnego.

„Fabryka pamięci” – to motto wystawy stałej i nowego Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Miejsce pamięci, jakim jest Fabryka Emalia, daje gościom szansę na osobistą konfrontację z przeszłością. W inny częściach budynku organizowane są również wystawy czasowe poświęcone tematyce II wojny światowej.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Michael H. Gerdts, Konsul Generalny USA w Krakowie Allen Greenberg oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Więcej o Fabryce Schindlera możesz przeczytać TUTAJ